Nabór elekroniczny
Warunki i tryb rekrutacji
Zasady rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 regulują następujące akty prawne :
* ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 z późn. zm.);
* rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U. z 2022 r., poz. 2431);
1. Rekrutacja uczniów, którzy ukończyli ośmioletnią szkołę podstawową odbywa się na podstawie kryteriów uwzględniających:
a) liczbę punktów uzyskanych za wyniki egzaminu ósmoklasisty,
b) liczbę punktów uzyskanych za oceny z języka polskiego i matematyki oraz z dwóch wskazanych przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej obowiązkowych zajęć edukacyjnych branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do danego oddziału, wymienionych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej,
c) liczbę punktów za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem,
d) liczbę punktów uzyskanych za szczególne osiągnięcia ucznia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, w tym liczbę punktów za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, na rzecz środowiska szkolnego w szczególności w formie wolontariatu, wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej,
e) wyniki prób sprawności fizycznej lub sprawdzianu uzdolnień kierunkowych w przypadku kandydatów ubiegających się o przyjęcie do oddziałów wymagających szczególnych indywidualnych predyspozycji (np. szkoła lub klasa sportowa, ogólnokształcąca szkoła muzyczna).
2. Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym może otrzymać maksymalnie 200 punktów. Sumę punktów rekrutacyjnych oblicza się z uwzględnieniem niżej przedstawionych zasad:
a) wyniki procentowe egzaminu ósmoklasisty z:
- języka polskiego i matematyki mnoży się przez 0,35;
- języka obcego nowożytnego mnoży się przez 0,3;
maksymalna liczba punktów rekrutacyjnych za wyniki egzaminu ósmoklasisty z wymienionych wyżej przedmiotów wynosi 100 punktów,
b) punkty za oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej z czterech przedmiotów: język polski, matematyka i dwa przedmioty wskazane przez dyrektora szkoły ponadpodstawowej brane pod uwagę przy rekrutacji do danego oddziału, przyznaje się zgodnie z zasadą:
- 18 punktów – ocena: celujący,
- 17 punktów – ocena: bardzo dobry,
- 14 punktów – ocena: dobry,
- 8 punktów – ocena: dostateczny,
- 2 punkty – ocena: dopuszczający;
za oceny na świadectwie kandydat może uzyskać maksymalnie 72 punkty;
c) za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem – 7 punktów,
d) za inne szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej - 21 punktów, w tym:
- za osiągnięcia w konkursach wiedzy, artystycznych i sportowych – maksymalnie 18 punktów,
- za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej, na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu – 3 punkty.
3. Laureaci i finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim są przyjmowani do wybranej szkoły ponadpodstawowej w pierwszej kolejności.
4. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie rekrutacyjnym, pierwszeństwo na etapie drugim posiadają kandydaci z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwości wyboru kierunku kształcenia ze względu na stan zdrowia, potwierdzonymi opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
5. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, na etapie trzecim bierze się pod uwagę poniższe kryteria o jednakowej wartości punktowej:
a) wielodzietność rodziny kandydata (troje i więcej dzieci),
b) niepełnosprawność kandydata,
c) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
d) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
e) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
f) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
g) objęcie kandydata pieczą zastępczą.
6. Kandydaci do szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe powinni posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz, w zależności od szkoły i zawodu, orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych
do kierowania pojazdami i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem w zakresie prawa jazdy kategorii C lub C+E. Skierowanie na badanie lekarskie zostanie wydane kandydatowi zakwalifikowanemu do szkoły, po potwierdzeniu przez niego woli podjęcia nauki w tej szkole.
Metryczka
Wytworzono: | 2023-05-02 13:41 | przez: |
---|---|---|
Opublikowano: | 2023-05-02 17:41 | przez: Irena Bukowska |
Zmodyfikowano: | 2024-05-07 17:40 | przez: Irena Bukowska |
Podmiot udostępniający: | Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Legnicy im. Bohdana Ihora Antonycza | |
Odwiedziny: | 454 |
Rejestr zmian
- [2024-05-07 17:40:02]Irena Bukowskai
- [2023-05-10 11:39:17]admin